Search Submit
Skip to main content
School Logo Link
MENU
Information For
Graduate Students
Undergraduate Students
Key Links
Directory
Conference Room Reservation
Academic Forms
Travel Policies & Procedures
Subscribe to ECE Florida News
MENU
News
About
Chair’s Message
Department Leadership
Why ECE @ UF?
Accreditation
Department History
Support ECE
Contact ECE Florida
People
Faculty
Faculty Honors & Awards
Staff
Department Directory
Academic Advising
ECE Hall of Fame
External Advisory Board
Student Groups
Student Awards
ECE Ambassadors
Alumni
Admissions
Undergraduate Admissions
Graduate Admissions & Academics
Academics
Undergraduate Academics
Electrical Engineering
Computer Engineering
Experiential Learning
Graduate Academics
Online Courses
Certificates
Forms
Course Syllabi
Academic Policies
Research
Electronics
Electrophysics
Signals & Systems
Computer Engineering
Labs, Centers & Institutes
Resources
Contracts & Grants
Facilities
Fiscal Policies
HR/Payroll Resources
Identity
Conference Room Reservation
Information Technology Resources
Purchasing Policies
Travel Policies & Procedures
Travel Request Form
Home
People
Staff
Teaching Lab Support
Back
People
ECE Hall of Fame
Faculty
Chandraman Patil
Dennis Kim
Elham Heidari
Hamed Dalir
Hao Wang
NICOLA PESERICO
Ronald Wilson
Volker J. Sorger
Yingying Wu
Yuheng Bu
Baibhab Chatterjee
Ivan Ruchkin
Adam Khalifa
Baoyun Ge
Md Jahidul Islam
Jie Fu
Nicholas Napoli
Shreya Saxena
Catia Silva
Other Faculty
Affiliate Faculty
Philip Feng
Keith J. Rambo
William Eisenstadt
Yuguang Michael Fang
Sandip Ray
Eric M. Schwartz
Faculty Meeting Archives
Farimah Farahmandi
Karim Oweiss
Erin Patrick
Renato Figueiredo
José C. Príncipe
Domenic Forte
Vladimir Rakov
Ant Ural
John M. Shea
Shuo Wang
José Fortes
Mark Sheplak
Tan Wong
Damon L. Woodard
Robert Fox
Greg Stitt
Nima Maghari
W. Kent Fuchs
Roozbeh Tabrizian
Dapeng Oliver Wu
Mark M. Tehranipoor
Janise McNair
Scott Thompson
Wenhsing Wu
Sean Meyn
James Goetten
Tuba Yavuz
Ann Ramirez
Kamran Mohseni
Robert Moore
Martin A. Uman
Yong-Kyu Yoon
Jing Guo
Toshikazu Nishida
Alina Zare
Jacob Hammer
Henry Zmuda
David P. Arnold
Joel B. Harley
John Gregory Harris
JACK W. JUDY
Zoleikha Biron
Christophe Bobda
SANJEEV J. KOPPAL
Navid Asadi
Herman Lam
Daniela Oliveira
Haniph A. Latchman
Mark Law
Swarup Bhunia
Jian Li
Faculty Honors & Awards
Staff
Fiscal & Travel
Office of the Chair
Contracts & Grants
Facilities
Information Technology
Payroll & Personnel
Teaching Lab Support
Research Center Staff
Academic Advising
Student Groups
Alumni
Connect
Career Services
Alumni News
Support
ECE Ambassadors
Request a Tour
External Advisory Board
Student Awards
Spring 2024 Electric-E Awardees
Directory
ECE Excellence Awards
ECE Excellence Awards: Past Winners
Menu
Close
Teaching Lab Support
Eric Liebner
Engineer I
392-4923
Michael Stapleton
Engineer II
392-2727
Search Submit